OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA CİNSEL HAYAT

images (1)

Obezite Cerrahisinden sonra hastalar bize genel sağlık durumlarında, fiziksel aktivitelerinde ve cinsel hayatlarında olumlu geri bildirimler iletiyorlar.Eski diyet programları tamamen değişmiştir,  daha fazla protein, daha fazla meyve-sebze, daha az karbonhidrat ve çöp gıda içermektedir. Egzersiz ve aktiviteler düzeyi ameliyat öncesine göre artmış, günlük yaşamda hareket etmek giderek daha kolay hale gelmiştir. Alınan günlük vitamin takviyelerinin de etkisiyle ilk günlerde görülebilecek halsizlik de giderek azalacaktır.

Obezite cerrahları olarak bizler,hastalarımızın gerek günlük yaşamda, gerek kilo verme sonuçlarında yaşadıkları devrimsel gelişmeleri büyük bir keyifle izleriz. Fakat cinsel yaşamdaki gelişmeler genellikle tabu kabul edildiği için, pek konuşulmaz.Yapılan kayıta dayalı Tıp çalışmalarına göre obezite cerrahisinden sonra cinsel yaşamdaki en büyük gelişme genç ve evli kadınlarda bildirilmiştir. Gerek cinsel istek, gerek uyarılma, gerekse orgazm sayısı ve toplam tatminde belirgin iyileşmeler bildirilmiştir.

Bütün bu gelişmelerin altında yatan en büyük etken, ameliyattan sonra dış görünüşün değişmesi ve buna paralel olarak kişinin kendini diğer insanların gözünde daha çekici hissetmesidir. Aslında obez olmak tek başına cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olmaz. Fazla kilolu bir çok kişi tabi ki sorunsuz bir cinsel yaşama sahip olabilir. Bu bireyin kendi bedenini nasıl gördüğü ve partnerinin kendisine yaklaşımı ile doğru orantılıdır. Yani genç ve henüz organlarında obeziteye bağlı değişiklikler oluşmamış bireylerde cinsel yaşam etkilenmez.

Fakat ileri yaşta ve diyabetik kişilerde cinsel işlev bozukluklarına sık rastlanır. Ayrıca depresyon ve anksiyete de cinsel fonksiyon bozukluklarına katkıda bulunur. Diyabet yada metabolik sendrom gibi vücutta yağ dolaşımının fazla olduğu durumlarda damar fonksiyon bozukluğu ve ateroskleroz gelişir. Genital organlarda oluşan damar bozukluğu ve yetersiz doku oksijenlenmesi yapısal ve fonksiyonel bozukluklara neden olabilmektedir.

Obezite cerrahisi ve mide küçültme ameliyatı sonrası yağ miktarı ve insülin drencinin azalması ile vücut fonksiyonları hızla normale döner. Fiziksel görünümde olduğu kadar organ hasarı ve psikolojide de olumlu değişiklikler meydana gelir. Kişinin özgüveni artar ve daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşur.

 

Obez Erkeklerdeki Cinsel Sorunlar

Obezite cerrahisinden önce fazla kilolu veya obez erkeklerin sıklıkla ereksiyon problemleri ve cinsel ilişki sırasında nefes problemleri yaşadıkları bildirilmiştir. Obez erkeklerdeki kötü seksüel performansın bir nedeni de düşük olduğu gösterilmiş olan testosteron seviyeleri gösterilmektedir.. Ayrıca obez erkekler, düşük benlik algısı nedeniyle cinsel ilişki oluşturmakta da sorun yaşamaktadır.

Erkekler de Obezite Ameliyatından Sonra Daha İyi Bir Seks Hayatı Mümkün

Obezite cerrahisi geçirmeyen erkeklerle ameliyat olanlar kıyaslandığında, cerrahi sonrası erkeklerin cinsel hayatlarında çok net düzelme görülmektedir. Cinsel istek ve üretkenlik için gerekli olan testosteron hormonunun seviyeleri, obezite cerrahisinin sağladığı kilo kaybı miktarına bağlı olarak düzelme göstermektedir. Cinsel yaşamdaki düzelmelerin testosteron seviyesiyle bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, obezite cerrahisinden önce mümkün olmayan yeni pozisyonların keşfedilmesi, nefes darlığı ve benzeri nedenlerle kısa olan cinsel birleşme sürelerin uzaması da bu iyileşmenin diğer nedenleridir.

Kadınlar da Obezite Cerrahisinden Sonra Cinsel Yaşam

2010’nun başlarında yapılan kayıta dayalı Tıbbi bir çalışmaya göre, obezite cerrahisi geçiren kadınların yaklaşık % 71’i ameliyat sonrası seks hayatında düzelme gözlenmiştir.. Ameliyattan önce kadınların % 63’ünde cinsel disfonksiyon belirtileri saptanmıştır. Obezite cerrahisinden 6 ay sonra, aynı kadın grubunun % 68’inde disfonksiyon düzelmiştir. Düzelmeler cinsel istek, ıslanma, orgazm ve genel tatmin alanlarında gerçekleşmiştir. Kadın cinsel davranışı erkeklerinkinden daha az hormonal bağımlı olsa da, muhtemelen düzelmiş vücut imajı artmış libidodan sorumludur. Benzer şekilde, obezite cerrahisinden sonra kadınlarda doğurganlıkta ciddi oranda artış ve gebelikle ilişkili komplikasyonlar da anlamlı bir azalma görülmüştür..

Son olarak vurgulamamız gereken bir diğer önemli nokta ise, obezite cerrahisinden önce korunmadığı halde gebe kalamayan kadınların, obezite cerrahisinden sonra mutlaka etkili bir doğum kontrolü yöntemi uygulamaları gerekir. Çünkü, obezite cerrahisinden sonra 12 ay boyunca, yani hızlı kilo verme döneminde gebe kalınmasını hiçbir şekilde önermiyoruz. Daha önceki alışkanlıkla korunmaksızın cinsel ilişki, istenmeyen bir erken  gebeliğe yol açabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası cinsellik etkilenir mi şeklindeki sorulara verdiğimiz en iyi cevap ise bu operasyonun cinsel aktivite ve üreme sağlığını tamama yakın düzelttiği şeklinde olmaktadır. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsellik oldukça olumlu etkilenmektedir.

Bizler Obezite Cerrahları olarak zaten sizin olan her şeyi size geri vermeye çalışıyoruz,onu korumak size kalıyor…

Sağlıkla kalın…

Dr.med.Ender Bademkiran

Obezite ve metabolik Cerrahisi Uzmanı

Obesity and Metabolic Surgeon

Adipositas und Metabolische Chirurgie

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s